اعلام آمادگی 10 کشور برای حضور در نمایشگاه بین المللی گردشگری و صنایع وابسته مشهد

مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خراسان رضوی از اعلام آمادگی 10 کشور برای حضور در نمایشگاه بین‌المللی گردشگری و صنایع وابسته مشهد خبر داد.

اعلام آمادگی 10 کشور برای حضور در نمایشگاه بین المللی گردشگری و صنایع وابسته مشهد

به‌گزارش خبرنگاران به‌نقل از روابط‌عمومی اداره کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خراسان رضوی، ابوالفضل مکرمی‌فر مدیرکل میراث‌فرهنگی استان دیروز سوم مرداد در نشست خبری آیین رونمایی از پوستر پانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی گردشگری و صنایع وابسته مشهد که در هتل هویزه تهران برگزار شد، با بیان این مطلب افزود: پیش بینی ما این است که از 20 کشوردر پانزدهیمن نمایشگاه بین المللی گردشگری و صنایع وابسته مشهد شرکت کننده داشته باشیم که با توجه به اعلام آمادگی ها، میزبانی از 10 کشور در حال نهایی شدن است.

او ادامه داد: در این نمایشگاه گردشگری علاوه برمعرفی توانمندی ها و ظرفیت های گردشگری و تاریخی خراسان رضوی ، جلوه ای از حوزه گردشگری و صنایع وابسته کشور نیزبه نمایش گذاشته خواهد شد.

او با بیان این که از 10 کشور آمادگی خود را برای حضور در این نمایشگاه اعلام کرده اند، تصریح کرد: هم چنین با توجه به نقش فضای مجازی در توسعه گردشگری استارت آپ ها و اسنپ تریپ ها نیز در این نمایشگاه حضور خواهند داشت و فضای مجازی برای توسعه گردشگری به کار گرفته خواهد شد.

مکرمی فر ادامه داد: در کنار این نمایشگاه جشنواره آوا ها ، نواها و موسیقی های سنتی و آئینی استان و سراسر کشور حضور خواهند داشت.

مدیرکل میراث فرهنگی خراسان رضوی به برگزاری نهمین نمایشگاه صنایع دستی همزمان با نمایشگاه گردشگری اشاره کرد و گفت: صنایع دستی سراسر کشور برای نمایش و فروش و نمایش عرضه خواهد شد.

مکرمی فر یادآور شد: دو بخش دیگرنمایشگاه بین المللی گردشگری و صنایع وابسته مشهد غذا و کودک است که بخش کودک برای اولین بار حضور پررنگی خواهند داشت و موزه صلح در این نمایشگاه برگزار خواهد شد.

او با بیان این که سیاه چادرهای عشایری درفضای باز این نمایشگاه پرخواهد شد، تصریح کرد: دست اندرکاران تجهیزات هتلداری و دفاتر خدمات مسافرتی و واحد های اقامتی کشوربه ویژه هتل های زنجیره ای نیز برای حضورشان آمادگی خود را اعلام کرده اند.

او درباره دیگر بخش های این نمایشگاه گفت: در کنار نمایشگاه همایش ها و کارگاه های تخصصی برگزار خواهد شد و به صورت ویژه سرمایه گذاران به گفت و گو خواهند نشست.

او به اختصاص بخشی از این نمایشگاه به اقامتگاه های بوم گردی خبرداد و گفت: ایجاد 113 اقامتگاه بوم در خراسان رضوی در دستور کار قراردارد که تاکنون موافقت اولیه 65 اقامتگاه صادر و 24 اقامتگاه بوم گردی به بهره برداری رسیده است.

مکرمی فر با بیان این که پانزدهیمن نمایشگاه بین المللی گردشگری و صنایع وابسته مشهد یکی از برترین نمایشگاه های گردشگری در 5 دوره اول بوده است، تصریح کرد: تلاش می کنیم شکوه تمدن ایران را از 11 تا 15 شهریور ماه در پانزدهیمن نمایشگاه گردشگری و صنایع وابسته مشهد به نمایش بگذاریم.

مدیرکل میراث فرهنگی خراسان رضوی درباره برگزاری این نمایشگاه در شهریور ماه اظهار کرد: در دهه دوم شهریور ماه شاهد موجی از سفرهای تابستانی را خواهیم بود و با توجه به حضور زائران زیادی در مشهد این نمایشگاه نقطه اتصال و معرفی گردشگری کشور خواهد بود.

مکرمی فردر پاسخ به سوال خبرنگاران به برنامه ریزی برای ارتقای کیفیت برگزاری این نمایشگاه اشاره کرد و گفت: علاوه بر برنامه های جانبی تلاش می کنیم که تجهیزات روزآمد هتلداری در این نمایشگاه به نمایش گذاشته شود.

او با بیان این که روستاهایی که از منظر صنایع دستی ملی اعلام شده اند در این نمایشگاه حضور دارند، گفت: صنایع دستی که مهر اصالت گرفته و در هر استان اصالت دارند و شاخص محسوب می شوند در این نمایشگاه حضور خواهند داشت. مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی در پاسخ به سوالی یکی از خبرنگاران درباره تاثیر نوسانات بازار ارز اظهار کرد: بازار ارز در ورود گردشگر به مشهد تاثیر منفی نداشته است.

او گفت: طبق آمار اعلام شده در روز گذشته 2.5 میلیون نفربرای ایام ولادت حضرت رضا(ع) وارد مشهد شده اند و اشغال تخت هتل های مشهد به بیش از90 درصد رسیده است.

او به برنامه ریزی های خراسان رضوی برای جذب گردشگران خارجی اشاره کرد و افزود: اولویت ما کشورهای مسلمان به خصوص کشورهای آسیای میانه است رایزینی های را با کشورهای عراق، تاتارستان، پاکستان ، ترکیه وعمان و کویت انجام داده ایم و تاکنون تفاهم نامه تبادل گردشگربا تاتارستان به امضا رسیده است.

او با بیان این که تفاهم نامه با پاکستان در حال نهایی شدن است، افزود: در استان خراسان رضوی تفاهماتی عبدالغفورخان وزیر گردشگری کشور پاکستان انجام شده تا تبادل گردشگر انجام شود.

او با بیان این که گام بعدی ما هندوستان خواهد بود و با ترکیه نیز مقدمات تبادل مسافر انجام شده است، یادآورشد: می خواهیم چرخ گردشگری با محوریت گردشگری مذهبی را به حرکت درآوریم.

مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی در پاسخ به سوالی یکی از خبرنگاران مبنی بر برگزاری چند نمایشگاه در نیمه اول شهریور در کشور اظهار کرد: با توجه به این که امسال از سوی مقام معظم رهبری سال حمایت از کالای ایرانی نامگذاری شده است، نمایشگاه های متعدد می تواند در معرفی صنایع دستی به عنوان کالای ایرانی نقش مهمی داشته باشد.

او گفت: نمایشگاه کیش و تهران اختلافی چند روزه با یکدیگر دارند و نمایشگاه گردشگری مشهد با دیگر نمایشگاه های گردشگری و صنایع دستی تلاقی ندارد.

هم چنین در این نشست علی دژبد مشاور معاون گردشگری و مدیر رویدادهای سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری کشور گفت: رویدادها جدی گرفته شده و تا پایان سال چندین نمایشگاه بزرگ را برگزار خواهیم کرد که نمایشگاه مشهد یکی از این نمایشگاه هاست.

او به حضور چندین کشور در این نمایشگاه اشاره کرد و افزود: امیداوریم با توجه به هجمه هایی که علیه کشور ماست رشد و رونق گردشگری را شاهد باشیم. هم چنین در ادامه جمشید حمزه زاده رئیس جامعه هتل داران ایران گفت: در بحث هتل داری و مراکز اقامتی خراسان رضوی و شهر مشهد پرچمدار است و امروز شاهدیم که بیشترمراکز اقامتی کشور در شهر مشهد واقع شده و این امر باعث شده که شاهد ارتقای کیفیت و وجود هتل هایی با استاندارد های جهانی در مشهد باشیم.

او افزود: مشهد یکی از ارکان اصلی هتلداری کشوراست و سیاست جامعه هتلداران ایران نیز این است که از نمایشگاه های گردشگری حمایت کند و در مشهد نیز تاکنون به نحو احسن این گونه نمایشگاه ها برگزار شده است.

حمزه زاده تاکید کرد: معتقدم در طول حدود 30 سال گذشته مشهد در ارتقای خدمات هتلداری و دانش هتلداری و اقامتی کشور پرچمدار بوده است.

او افزود: برگزاری این نمایشگاه ها باعث آشنایی هتل ها با بحث های روز هتلداری و تجهیزات این صنعت آشنا می شوند.

او یادآورشد: 90 درصد تجهیزات هتلداری در داخل کشور تولید می شود و با توجه به این که برگزاری نمایشگاه زمینه آشنایی هتلداران و تولید کنندگان تجهیزات هتلداری را فراهم می کند، امیدواریم بتوانیم تولید تجهیزات هتلداری در داخل ایران را به 100 درصد برسانیم.

حمزه زاده گفت: جامعه هتل داری در کنار این نمایشگاه نشست های تخصصی برگزار خواهد کرد و مجمع هتلداران کل کشور را در مشهد برگزار خواهد کرد.

او افزود: برگزاری جلسه هتل داران سراسر کشور و سه ورکشاپ آموزشی، جلسه آشنایی برای مدیران هتل ها و تولید کنندگان تجهیزات هتلداری که روبروی هم می نشینند و هتلداران نیازها را بیان کرده و تولید کنندگان درخواست های آن ها را خواهند شنید از دیگر برنامه های این نمایشگاه است.

هم چنین کمری مدیر گروه هتل های کوثر نیز در این نشست از حضور این گروه هتلداری در پانزدهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری و صنایع وابسته مشهد خبر دادو گفت: برگزاری این رویداد نقش مهمی در توسعه صنعت و رونق گردشگری خواهد داشت.

هم چنین حامد ایرانی مدیرعامل برساز رویداد پارس و مجری پانزدهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری و صنایع وابسته مشهد گفت: این نمایشگاه در فضایی به مساحت به مساحت 25 هزار متر مربع برگزار می شود.

او افزود: در کنار این نمایشگاه برگزاری دوره های آموزشی و همایش های اقتصاد گردشگری ، فرهنگ میزبانی ایرانی اسلامی و فرصت های سرمایه گذاری برنامه ریزی شده است.

ایرانی ادامه داد: علاوه برب خش های تجهیزات هتلداری، صنایع دستی، جشنواره غذا و روزهای فرهنگی شهرستان های خراسان رضوی در این نمایشگاه برگزار خواهد شد.

پانزدهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری و صنایع وابسته مشهد و نهمین نمایشگاه صنایع دستی از 11 تا 15 شهریوررماه در نمایشگاه بین المللی مشهد برگزار می شود.

منبع: chtn.ir

به "اعلام آمادگی 10 کشور برای حضور در نمایشگاه بین المللی گردشگری و صنایع وابسته مشهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با اعلام آمادگی 10 کشور برای حضور در نمایشگاه بین المللی گردشگری و صنایع وابسته مشهد

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید