آنالیز علل گرایش دانشجویان به رشته های پردرآمد

معاون سابق آموزشی دانشگاه علوم پزشکی کاشان گفت: عدم بازار کار و وضعیت اقتصادی کشور در برخی از رشته های پزشکی موجب گردیده موضوع انتخاب رشته در بین دانشجویان اهمیت پیدا کند چرا که سرنوشت آنان را متحول می نماید.

آنالیز علل گرایش دانشجویان به رشته های پردرآمد

دکتر همایون نادریان در گفت وگو با خبرنگار خبرنگاران با بیان اینکه در جامعه ما رشته های پزشکی و مهندسی جزو پول سازترین رشته ها محسوب می شوند اضافه کرد: شرایط فرهنگی جامعه و خانواده ها نقش اساسی در انتخاب رشته پزشکی دارند و به خاطر لقب و عناوین پرآوازه رشته پزشکی، فرزند خود را تشویق به انتخاب این رشته می نمایند به امید آنکه او را در آینده خانم دکتر یا آقای دکتر صدا نمایند.

دکتر نادریان با بیان اینکه اگر به دنبال تغییر دیدگاه دانشجویان پزشکی هستیم، باید مسئولان برای دیگر رشته ها بازار کار مطلوب فراهم نمایند گفت: نبود بازار کار مناسب و وضعیت اقتصادی کشور در برخی از رشته های پزشکی موجب گردیده موضوع انتخاب رشته در بین دانشجویان اهمیت پیدا کند چرا که سرنوشت آنان را متحول می نماید. اقدامی که این روزها همکاری دقیق مسئولان را می طلبد تا با مطالعه کلان از وضعیت بازار کار هر رشته، تعادل را بین تعداد فارغ التحصیلان در هر رشته و احتیاج جامعه فراهم سازند.

وی رشته های پزشکی بالینی و دندان پزشکی را دارای بیشترین متقاضی برای ادامه تحصیل در بین دانشجویان دانست و اظهارکرد: به عنوان مثال در دوره های تخصصی رشته های پوست و جراحی بیشترین و تغذیه کمترین متقاضی برای دوره تخصصی وجود دارد.

معاون سابق آموزشی دانشگاه علوم پزشکی کاشان در ادامه به ناکارآمدی دانشگاه ها اشاره نمود و گفت: متاسفانه دانشگاه فقط ارایه دهنده مدرک است و هیچ گونه مهارت آموزی، خلاقیت و کارآفرینی، روشهای فراوری علم و ثروت به دانشجویان فرا نمی دهند.

نادریان با اشاره به اینکه حرکت دانشگاه ها در سراسر جهان به سمت دانش و پژوهش و کشف علوم جدید و کاربردی کردن آن در جامعه است، اضافه کرد: دانشگاه های نسل سوم در این محور قرار دارند و عموما کارآفرین و حل مسائل جامعه با رویکرد علمی و نظام یافته در تعامل با محیط پیرامونی هستند و در این نوع دانشگاه ها محور و مأموریت کانونی نظام دانشگاهی، کارآفرینی است و دانشگاه های ما باید به این سمت حرکت نمایند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "آنالیز علل گرایش دانشجویان به رشته های پردرآمد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با آنالیز علل گرایش دانشجویان به رشته های پردرآمد

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید