خبرنگاران قزوین خواستار تحقق عدالت رسانه ای در استان شدند

به گزارش خبرنگاران، به مناسبت روز خبرنگار، روز شنبه در مراسمی با حضور زاهدی استاندار قزوین، حبیبی معاون اقتصادی، آشناگر معاون سیاسی امنیتی استانداری، داود محمدی و حمیده زرآبادی نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی از فعالیت خبرنگاران تجلیل شد.

خبرنگاران قزوین خواستار تحقق عدالت رسانه ای در استان شدند

در این جلسه که در استانداری برگزار شد نصرت الله علیرضایی مدیر روابط عمومی استانداری قزوین گفت: از رسانه ها انتظار داریم با عمل به رسالت خود صادقانه و شفاف قلم بزنند و برای روشنگری مردم تلاش کنند.

وی تصریح کرد: در روز خبرنگار با حضور در دفاتر 20 رسانه استان ضمن عرض خسته نباشید به اصحاب رسانه و تبریک با فعالیت آنها آشنا شدیم.

علیرضایی تصریح کرد: واقعیت این است که با جامعه ای متکثر فرهنگی و سیاسی مواجهیم که سلایق مختلف دارد و با وجود اعتقادات مختلف هم در کشور و هم استان قروین باید این واقعیت را پذیرفت و بستر ادامه فعالیت برای همه را فراهم کرد.

وی اضافه کرد: امروز بیش از هر زمان دیگری به گفتگو نیازمندیم و باید سعه صدر خود را بالا ببریم و اگر اهل گفتگو نباشیم یا به سمت شایعه یا تشنج و درگیری می رویم.

مدیر روابط عممومی استانداری قزوین بیان کرد: کسی اهل گفتگوست که در دیگران حقیقت را قبول کند و خودش را ترازوی گفتگو و فقط نظر خود را حق نداند زیرا جامعه مبتنی بر اخلاق مبنایش گفتگوست تا به مشاجره منجر نشود.

علیرضایی اضافه کرد: وقتی قلم و رسانه داریم باید دنبال ایجاد فصای امن و آرام برای اظهار نظر باشیم.

در ادامه محمدرضا جباری سرپرست خبرنگاران در استان گفت: در شرایطی که بد اخلاقی در جامعه رواج یافته اگر رسانه هم بداخلاقی کند فاجعه است.

وی اضافه کرد: اگر رسانه ها به اخلاق و انصاف پایبند نباشند چگونه می توان فرهنگ سازی و دیگران را به مسیر اخلاق هدایت کرد و بی توجهی به آداب حرفه ای می تواند جایگاه خبرنگاران را خدشه دار کند.

جباری با اشاره به انتشار مغرضانه خبر مربوط به یکی از درخواست های خبرنگاران از شهردار قزوین اظهارداشت: چرا یک حرکت فرهنگی شهردار در حمایت از رسانه ها با شیطنت به گونه ای مطرح می شود که یک مدیر زحمتکش را زیر سوال می بریم.

وی اضافه کرد: شهردار محترم به درخواست اهالی رسانه که از سوی یک پیش کسوت مطرح شد جواب مثبت داد و یک کار معنوی را پس از سالها عملی کرد اما برخی رسانه ها بابداخلاقی و ارسال خبر به رسانه های معاند برای سوء استفاده یک کارغیراخلاقی وناپسندانجام دادند.

این فعال رسانه تصریح کرد: شهردار برای حل مشکل مسکن هم قول مساعد داد و اگر دیگران در رسیدگی به معیشت خبرنگاران بی توجهند چرا خدمات شهرداری که انصافا از همه بیشتر به امور خبرنگاران اهمیت می دهد را زیر سوال می بریم.

وی بیان کرد: برخی خبرنگاران واقعا تلاش شبانه روزی دارند اما هیچ تفاوتی با کسانی که کمترین وقت را برای آن می گذارند ندارند لذا از استاندار انتظار داریم برای اجرای عدالت رسانه ای اقدام کنند تا کسانی که تلاش بیشتری در عرصه رسانه دارند مورد حمایت جدی تر قرار گیرند.

سرپرست خبرنگاران استان قزوین در ادامه اظهارداشت: در حالی که رسانه ها بیشترین اثرگذاری فرهنگی را دارند اما هیچ اعتباری برای آنها اختصاص نمی یابد لذا درخواست می کنیم از اعتبارات استانی و بر اساس کمیتی و کیفیت و میزان تاثیرگذاری درصدی از بودجه فرهنگی را به خبرنگاران اختصاص دهند تا مشکلات آنها حل شود.

عبدالعظیم موسوی از پیش کسوتان رسانه هم گفت: مشکلات وقتی بیشتر می شود باید به آن در رسانه اهمیت دهیم و اگر نقد می کنیم اولویت اول روزنامه نگار باید انصاف باشد.

وی اضافه کرد: البته باید مراقب باشید تا انتقاد غیر سازنده نکنیدو رعایت انصاف در این زمینه ضروری است تا مخاطب مستمر داشته باشید.

مهری غیاثوند از روزنامه همشهری هم با اشاره به مشکلات خبرنگاران اظهارداشت: بیمه و مسکن و معیشت از مهمترین دغدغه های خبرنگار است که باید به آن توجه شود.

وی اضافه کرد: اگر رسانه ها متهم به نداشتن سواد رسانه ای می شوند باید گفت برخی مدیران هم الفبای کار را ندارند به همین دلیل انتظار داریم در تعیین مدیریت انصاف داشته باشید و اجازه دهید رسانه ها هم در تصمیم گیری مشارکت داده شوند.

غیاثونمد یادآورشد: باید شرافت و قلم خبرنگار حفظ شود و شان آن مورد توجه قرار گیرد و اگر مدیریت ارشد استان جدی باشد و در حل مشکلات هر بار یک دغدغه از سوی رسانه ها مطرح شود می توانیم با پیگیری آن به حل مشکلات کمک کنیم.

بهنام محمودی از نشریه نسیم حق گفت: باید دید واقعا وظیفه رسانه ها در شرایط کنونی چیست و با دادن کارت های هدیه این مشکل حل نمی شود و باید معیشت خبرنگار جدی گرفته شود.

وی اضافه کرد: امروز دچار یک ویروس رسانه ای شده ایم و یک شایعه مانند گم شدن 9 میلیارد دلار آسیب زیادی است که اعتماد عمومی را خدشه دار می کند و مدیران در این بی اعتمادی نقش دارند.

محمودی بیان کرد: دسترسی آزاد به اطلاعات محدود است و گرفتن آمار سخت شده وبا تداوم این رویکرد باید نگران بی اعتباری رسانه ها باشیم.

هادی درزی رامندی از ایرنا هم گفت: مشکلات معیشتی و اقتصادی خبرنگاران باید حل شود تا این گروه با دغدغه کمتری به رسالت خود عمل کنند.

منیژه زیرک از دریچه گفتگو هم اظهارداشت: نشریات در تهدید کاهش مخاطب هستند و باید به گونه ای عمل کنیم که نگذاریم مخاطب پاسخ خود را در انسوی مرزها دنبال کند.

وی اضافه کرد: مشکلات اقتصادی برای رسانه ها یک تهدید است که زبان تیز خبرنگار را کند می کند لذا باید رسانه ها تحمل شوند و بستر فعالیت رسانه ها مستقل هموار شود.

امیرعلی رضایی از نسیم قزوین گفت: از تعامل خوب و سازنده استانداری تشکر می شود اما از رسانه ها انتظار می رود در باید واقعیتهای استان جسارت داشته باشند.

وی افزود: فًضای مجازی یک فرصت خوب برای جلوگیری از فساد و تخلف است و در استانی هستیم که با وجود احزاب قوی باید کاری کرد تا ماندگار شد.

رضایی تصریح کرد: رسانه ها یا وابسته هستند یا دولتی و امروز مدیران شما فقط کتابچه چاپ می کنند و این روش تاثیر لازم را ندارد و باید از رسانه ها بریا اطلاع رسانی استفاده شود.

وی اضافه کرد: اعتراض اجتماعی گاهی اوقات ناشی از نا امیدی ها و کم کاری در رسانه هاست و اگر نظارت در دستگاهها جدی گرفته شود از تخلف کاسته خواهد شد.

نوروزیان از پایگاه گذرنیوز هم گفت: اعتماد سازی کنیم تا وقتی مدیری صحبت می کند مردم قضاوت برعکس نداشته باشند.

وی اظهارداشت: از استاندار درخواست می کنیم ورود خبرنگاران به کمیسیون ماده 5 را آزاد کنند تا رسانه ها شفاف سازی کنند که در این جلسات چه می گذرد.

منبع: mehrnews.com

به "خبرنگاران قزوین خواستار تحقق عدالت رسانه ای در استان شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با خبرنگاران قزوین خواستار تحقق عدالت رسانه ای در استان شدند

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید