روش جدیدی برای فراوری انبوه ربات های میکروسکوپی

پژوهشگران دانشگاه ام.آی.تی، با استفاده از گرافین، روش جدیدی برای فراوری انبوه ربات هایی به اندازه سلول ابداع نموده اند.

روش جدیدی برای فراوری انبوه ربات های میکروسکوپی

به گزارش خبرنگاران و به نقل از ام.آی.تی نیوز، شاید با یاری یک روش جدید بتوان ربات های کوچکی که به اندازه سلول هستند را به صورت انبوه فراوری کرد.

پژوهشگران دانشگاه ام.آی.تی (MIT)، ابزار جدیدی برای این کار ابداع نموده اند. این ابزار میکروسکوپی موسوم به سینسل (syncells)، نهایتا برای آنالیز فضای داخلی لوله های نفت یا گاز یا تحقیق در مورد بیماری کاربرد خواهند داشت. پژوهشگران در ساخت این ابزار، از روشی استفاده کردند که برای کنترل فرآیند شکستن طبیعی مواد شنماینده به کار می رود.

در این سیستم، از گرافین استفاده می گردد که ساختار خارجی سینسل ها را شکل می دهند. یکی از لایه های این ماده، روی یک سطح قرار می گیرد؛ سپس قطرات کوچکی از پلیمر روی آن ریخته می شوند. پس از آن، دومین لایه گرافین روی لایه اول قرار می گیرد.

مایکل استرانو (Michael Strano)، استاد مهندسی شیمی دانشگاه ام.آی.تی گفت: تصور عمومی از گرافین، یک ماده مافوق باریک اما بی اندازه محکم است. در هر حال، گرافین قابلیت شنمایندگی دارد.

وی اضافه کرد: ما دریافتیم که می توان از شنمایندگی گرافین استفاده کرد. پیش از این پژوهش، نمی توانستم باور کنم که برای کنترل شکل یک ماده در مقیاس نانو، می توان آن را شکست.

در هر حال، سیستم جدید پژوهشگران ام.آی.تی از عهده این کار برمی آید. این سیستم، فرآیند شکست ماده را کنترل می نماید؛ در نتیجه علاوه بر فراوری قطعاتی از ماده که به شیشه شکسته شباهت دارند، قطعاتی با شکل و اندازه منحصربه فرد فراوری می نمایند.

استرانو ادامه داد: ما دریافتیم که می توان برای کنترل ساخت یک ماده، می توان در آن شکستگی ایجاد کرد. یکی از مزایای مهم این روش، استفاده از آن در ساخت ربات های میکروسکوپی است.

این پژوهش، در مجله Nature Materials به چاپ رسیده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "روش جدیدی برای فراوری انبوه ربات های میکروسکوپی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با روش جدیدی برای فراوری انبوه ربات های میکروسکوپی

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید