ضرورت تقویت استعدادهای دانش آموزان

به گزارش خبرنگاران، علی مطهری نماینده مردم تهران در مجلس، در آیین سی و ششمین جشنواره فرهنگی-هنری دانش آموزان برگزیده سراسر کشور در اردوگاه شهید باهنر تهران، ضمن تقدیر از وزارت آموزش و پرورش برای برگزاری این جشنواره، گفت: باید از این گونه برنامه ها در کشور ما بیشتر برگزار شود.

ضرورت تقویت استعدادهای دانش آموزان

وی در ادامه با اشاره به این امر که زمانی که تعبیر آموزش و پرورش می شود، معنای تعیلم و تربیت از آن به ذهن متبادر می‌شود، افزود: فرق انسان و حیوان در استعدادهای انسان است و علت این که انسان در حال تمدن و پیشرفت است و امکان پیشرفت و پسرفت برای او وجود دازد همین استعدادهای اوست.

نماینده مردم تهران در مجلس، حیوان را به دلیل غرایز، موجودی برشمرد که هیچ پیشرفت و پسرفتی ندارد و برهمین اساس، ادامه داد: حتی حیواناتی که مثل موریانه ها و زنبور عسل زندگی اجتماعی دارند، دیده می شود که حتی با دو هزار سال پیش خود هیچ تفاوتی ندارند؛ اما انسان دارای فطرت است.

مطهری، فطرت انسان را به دو شکل تقسیم بندی کرد و با اشاره به این موضوع که فطرت به عقل و قلب تقسیم بندی می شود، اظهار داشت: در فطرت عقل برخی موضوعات برای انسان روشن است و در برخی موارد وقتی که او به سن بلوغ می رسد همه آن ها را درک می کند.

وی با اشاره به این موضوع که انسان با درک های ابتدایی علم را می سازد و با آن پیشرفت می کند، تصریح کرد: انسان زیبایی شناس و زیبایی دوست است و در ذات هر انسانی این موضوع وجود دارد.

مطهری با اذعان به این امر که قدرتی در نهاد انسان وجود دارد که بر اساس آن انسان همواره به تولید علاقه مند است، تأکید کرد: انسان همیشه برخی چیزها را خوب و برخی چیزها را بد می داند و هر انسانی تمایل به پرستش دارد و سعی می کند معبودی را پیدا کند.

وی ادامه داد: دیده می شود که بر اساس مسایل فطری پیشرفت هایی برای انسان به وجود می آید و از حقیقت دوستی علم پیشرفت می کند و از زیبایی آفرینی هنر دیده می شود و پیشرفت می کند.

نماینده مردم تهران در مجلس، با اشاره به این موضوع که ابداع و ابتکار در میان انسان ها موجب می شود تا هر سال شکل خودروها تغییر کند، اظهار داشت: آموزش و پرورش همان طور که در بخش آموزش وظیفه دارد که تخیل دانش آموزان را تقویت کند و ذهن را از شباهت به انبار کالا دور کند تا قدرت تفکر داشته باشد، در بخش تعیلم نیز باید استعدادهای دانش آموزان را تقویت کند.

مطهری ضمن ابراز خرسندی از این موضوع که جشنواره فرهنگی و هنری استعدادها را تقویت می کند، با تشریح تفاوت های میان صنعت و هنر تصریح کرد: در صنعت اشیایی ناقص می شوند و از رشد و تکامل باز می مانند تا شکل جدیدی از اشکال پدید آیند اما تربیت این طور نیست بلکه شبیه کار باغبان است.

وی ادامه داد: استعداد رشد و نمو در گیاه وجود دارد و باغبان استعدادهای موجود را با شرایط خارجی به روزرسانی می کند تا خود به خود این گیاه رشد کند اما در تربیت این گونه است که استعدادها در دانش آموزان وجود دارد و ما می بایست این استعدادها را پرورش دهیم.

مطهری، توجه به استعدادها را یکی از مهم ترین تفاوت های اجتماعات توسعه یافته و عقب مانده دانست و با اذعان به این امر که که در اجتماعات عقب مانده استعدادها مانند مواد خام هستند اما در کشورهای توسعه یافته استعدادها شناسایی می شود و پرورش می یابند، اظهار داشت: مسئولین وظیفه دارند جوانان را در مسیر هنر تربیت کنند و من بسیار خوشحالم که معاونت فرهنگی و تربیتی آموزش و پرورش فعال تر شده است.

وی با اشاره به این موضوع که امروز همان گونه که به آموزش اهمیت می دهیم، باید به پرورش هم اهمیت بدهیم، تصریح کرد: در مجلس نیز باید بودجه خوبی در اختیار آموزش و پرورش برای امور پرورشی قرار بگیرد تا بودجه‌هایی برای توجه به استعدادیابی دانش آموزان در حوزه های فرهنگی و هنری تخصیص داده شود و جوانان باید هم در تربیت قوه تفکر و تعقل و هم در آموختن مهارت های زندگی و هنری تلاش کنند.

هنر هم هدف سند تحول و هم ابزاری در خدمت تمام ساحت‌هاست

علیرضا کاظمی، معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش جشنواره فرهنگی هنری هم در ادامه این مراسم گفت : خدا را شاکرم که در ایستگاه پایانی سی و ششمین دوره جشنواره در خدمت شما هستیم.

او ادامه داد: جا دارد به جامعه خبرنگاران و اصحاب رسانه که طلایه‌داران عرصه هنر هستند روز خبرنگار را تبریک بگویم و یاد شهدای خبرنگار و افرادی که در این مسیر از جانشان مایه گذاشتند را گرامی بداریم.

کاظمی افزود: از مدیرکل آموزش و پرورش شهرستان‌های استان تهران که میزبانی این دوره از مسابقات را برعهده دارند و همکارانی که یک سال تلاش و تمهید مقدمات کردند، تشکر می‌کنم.

معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش گفت: این جشنواره بزرگترین رویداد فرهنگی و هنری کشور است که مسیر طولانی و پرپیچ و خمی را در طول سال طی کرده و امروز به ایستگاه پایانی رسیده است.

او گفت: شرکت بیش از 6 میلیون نفر رشته دانش‌آموز در سطح مدرسه، بیش از 4 هزار و 600 اثر رسیده به دبیرخانه کشور و برگزیده شدن حدود 2 هزار منتخب در 5 حوزه فرهنگی هنری نشان از میدان تاثیرگذاری حرکت در فضای تعلیم و تربیت دارد.

کاظمی ابزار هنر را یکی از بهترین ابزارها و رساترین وسیله و ابزار برای انتقال هر نوع پیامی دانست که برای گوینده و مخاطب جذابیت خاصی دارد.

معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش افزود: در سند تحول بنیادین آموزش و پرورش 6 ساحت تربیتی را برشمردند که یکی از مهم ترین ساحت‌ها ساحت تربیت هنری و زیبایی شناختی است و نشان از اهمیت و جایگاه هنر در فرآیند تعلیم و تربیت دارد.

او ادامه داد: هنر هم هدف سند تحول و هم ابزاری در خدمت تمام ساحت‌هاست. تربیت دینی، علمی، اقتصادی و اجتماعی با ابزار دینی صورت می‌گیرد، لذا گسترده ابزار هنر به هنر محدود نمی‌شود و بهترین مسیر برای تربیت افرادی است که می‌توانند به جامعه خدمت کنند.

کاظمی جشنواره فرهنگی هنری را بهترین عرصه برای کشف استعدادهای هنری دانست که بهترین سرمایه‌های هنری کشور در آینده از بین این دانش‌آموزان است.

معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش گفت: امروزه این جشنواره مرکز جوشش و تولید سرمایه‌های هنری کشور در آینده نه چندان دور است و این بالاترین دستاورد جشنواره است.

او ادامه داد: در کنار وظیفه نطام تعلیم و تربیت حتما باید به تقویت هنری و زیبایی شناسی دانش‌آموزان توجه کنیم و در برنامه درس ملی فضایی را برای پرداختن به مساله هنر و نشان دادن استعدادهای دانش‌آموزان مهیا کنیم لذا مسیر جشنواره بهترین مسیر برای شکوفایی این استعدادهاست.

کاظمی افزود: رویکرد مهارت‌های تخصصی که دانش‌آموزان در کنار مهارت‌های ارتباطی در فضایی تعاملی در یک همایش ارزشمند کسب می‌کنند مهم است.

معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش گفت: آشنایی شما دانش‌آموزان با توانمندی‌های دانش‌آموزان سراسر کشور مهم است زیرا یقینا از شما بهترین چهره‌های فرهنگی هنری آینده کشور را می‌سازد.

او افزود: در کنار کشف و ارتقای توانمندی و استعدادهای دانش‌آموزان مسیری برای مهارت افزایی و مهارت تخصصی فرهنگی هنری مورد نیاز دانش‌آموزان در بخش‌های مختلف فراهم می‌شود.

کاظمی ادامه داد: این جشنواره‌ها خودباوری، اعتماد به نفس، عزت‌مندی و توانمندی را ارتقا می‌دهد.

معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش گفت: این جشنواره داروی شفابخش بسیاری از آسیب‌های اجتماعی است. افزایش تاب‌آوری، کنترل خشم و فقرزدایی با روحیه شاد و نشاط جامعه تقویت می‌شود و شما جلودار حرکت‌های شادی بخش در فضای عمومی جامعه هستید که تربیت شهروند هوشمند، متفکر، خلاق، بصیر و آگاه برون‌داد این جشنواره است.

او در پایان گفت: زمانی هنر و فرهنگ ارزش پیدا می‌کند و ما را بالا می‌برد که روح خدایی و الهی و نگاه خدایی در عمر شما دمیده شده باشد و بقول مقام معظم رهبری هنر و هنرمندی متعهد است که اوج خدمت را به جامعه نشان می‌دهد.

رویکرد مهارت‌آموزی و کارآفرینی مهم‌ترین هدف جشنواره امسال است

عبدالرضا فولادوند مدیرکل آموزش و پرورش شهرستان‌های استان تهران نیز در این مراسم گفت: این جشنواره با شرکت حدود 6 میلیون نفر دانش‌آموزان آغاز شده است.

او ادامه داد: رویکرد مهارت‌آموزی و کارآفرینی که مهم‌ترین هدف نظام تعلیم و تربیت است در این جشنواره مدنظر خواهد بود.

فولادوند گفت: 50 رشته فرهنگی هنری و 30 کارگاه با حضور اساتید مجرب برای دانش‌آموزان درنظر گرفته شده است.

مدیرکل آموزش و پرورش شهرستان‌های استان تهران افزود: بازدیدهای متعدی برای دانش‌آموزان پیش بینی شده است که در این دوره از جشنواره‌ها برگزار خواهد شد.

او نسل جوان را مهم‌ترین سرمایه دانست و هنر را بهترین داروی شفابخش برای مصون بودن دانش‌آموزان از آسیب‌های اجتماعی خواند.

در این مراسم از 24 عنوان کتاب دانش‌آموزی در زمینه فرهنگی و تربیتی توسط مسئولان رونمایی شد.

منبع: mehrnews.com

به "ضرورت تقویت استعدادهای دانش آموزان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با ضرورت تقویت استعدادهای دانش آموزان

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید