قیمت گذاری دولتی گریبانگیر بورس کالا شد!

در حالی برخی افراد با حمله به ساختارهای رسمی بورس سعی دارند که معاملات پتروشیمی ها و فولادی ها را از بورس به فضای غیر شفاف سوق دهند و رانت خود را بیشتر نمایند که اقتصاددان ها معتقدند باید با احترام به مکانیزم بازارهای رسمی از ایجاد رانت جلوگیری کرد.

قیمت گذاری دولتی گریبانگیر بورس کالا شد!

به گزارش خبرنگاران، مدتی است که به دستور وزارت صنعت، معدن و تجارت محصولات پتروشیمی و فولاد طبق ارز پایه 4200 تومانی در بورس کالا عرضه می شوند، این اتفاق با این هدف رخ داد که یارانه آن به مصرف نمایندگان واقعی برسد. اما در حال حاضر می بینیم قیمت این کالاها در بازار غیر رسمی با قیمت های بالایی مورد معامله قرار می گیرد و آن یارانه به یک سری از دلالان می رسد.

یارانه تخصیص یافته به محصولات پتروشیمی و فولادی با این هدف بود تا قیمت نهایی برای مصرف نماینده های واقعی و فراوری نماینده ها کمتر گردد، اما در نهایت این اتفاق نیافتاد. پس منطقی به نظر می رسد که قیمت پایه برای عرضه این محصولات آزاد گردد و با نرخ دلار آزاد مورد معامله قرار گیرد چرا که در نهایت چه قیمت پایه 4200 تومانی رعایت گردد و چه نگردد قیمت ها در بازار غیر رسمی بر اساس ارز آزاد رقم می خورد. در نتیجه ریشه قیمت های بالا در بورس نیست، بلکه در قوانین دولتی است که بورس موظف به رعایت آن است.

از طرفی یکی از مسائلی که این روزها صنایع پایین دستی با آن روبرو هستند، ارائه مجوز از سوی سامانه بهین یاب وزارت صنعت، معدن و تجارت (به منظور خرید مواد اولیه از بورس) برای افرادی است که در واقع یا فراورینماینده نیستند یا اینکه به دلیل نوسان نرخ ارز مواد اولیه را وارد چرخه فراوری نمی نمایند و به تجارت روی آورده اند. در نتیجه باید به این پرداخته گردد که چگونه مقدار تقاضای خرید مواد اولیه طی چند ماه اخیر به دلیل ارزان بودن قیمت کالاها در بورس به نسبت بازار آزاد تا چندین برابر افزایش یافته است؟ مگر وزارت صمت خود مجوز خریداران را نمی دهد؟ مگر اتفاقی در فراوری افتاده که تقاضای چند برابری در تابلو ثبت می گردد؟ پس نتیجه این است که سامانه بهین یاب به پالایش جدی احتیاج دارد تا محصولات به فراورینماینده پایین دست واقعی برسد. بسیاری از کارشناسان معتقدند دلیل ثبت تقاضای بالای خرید در بورس، مسائل بهین یاب و احتساب قیمت پایه محصولات با دلار 4200 تومانی است.

تعدادی از کارشناسان اقتصادی معتقدند که باید به ساز و کار عرضه و تقاضا و مکانیزم بازار احترام گذاشت و نه تنها قیمت پایه عرضه محصولات پتروشیمی و فولادی بر مبنای ارز آزاد باشد، بلکه این صنایع با قیمت آزاد خوراک تهیه نمایند و برای آب و برق و دیگر هزینه ها هم یارانه ای به آن ها پرداخت نگردد و به این طریق هم رانتی به وجود نیاید و هم دولت با دریافت مالیات یارانه ها را مستقیما به افراد کم در آمد دهد تا این رانت به افراد خاص که با رانت های نجومی کسب درآمد می نمایند نرسد.

چندی پیش مدیرعامل بورس کالا در گفت وگو با خبرنگاران در این مورد گفت: من فکر می کنم که چاره ای جز بازار رسمی نداریم. باید به بازار رسمی بها دهیم و اگر بازار رسمی نشان داد که مسئله ای در جامعه وجود دارد، نباید آن را مقصر دانست. فرض کنید دماسنجی است که نشان می دهد هوا گرم است. ما برای حل این گرمای هوا می توانیم دو راه را در پیش بگیریم. راه اول این است که کولر را روشن کنیم و راه دیگر این است که دماسنج را بشکنیم و صورت مسئله را پاک کنیم. نمی گردد که به دماسنج گفت تو بیجا کردی که می گویی هوا گرم است. بازار رسمی هم نقش همان دماسنج را دارد.

حامد سلطانی نژاد که با خبرنگاران گفت وگو می کرد گفت: ما باید به صورت بنیادی به این موضوعات نگاه کنیم. اینکه واقعا رانت به وجود آمده یا خیر باید به علت بازگردیم نه به معلول. اینکه دلار قیمتش واقعا چقدر است؟ اگر تکلیف این سوال معلوم گردد، تکلیف سوالات دیگر نیز معلوم خواهد شد. اما متاسفانه معمولا به معلول دقت می گردد و مکانیزم بازار رسمی را که اتفاقا شفاف هم است را زیر سوال می برند.

چندی پیش محتشمی پور - رئیس دفتر توسعه صنایع تکمیلی پتروشیمی - نیز با انتقاد شدید از قیمت های دستوری تاکید نمود: چرا برخی نمی خواهند قبول نمایند که قیمت گذاری دستوری و دادن تخفیف به عد ای خاص تنها مردم را متضرر می نماید. تک تک خریداران مواد اولیه پتروشیمی و فولاد از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت به بورس کالا معرفی می شوند. ما باید بدانیم که در سال 1391 تجربه تلخی از قیمت گذاری دستوری داریم و نباید این تجربه را تکرار کرد.

شرایط فعلی سبب گردیده افرادی که از معامله در شرایط غیر شفاف سود می برند به بازارهای رسمی بورس حمله می نمایند و حتی برخی افراد ناآگاه را با خود همراه می سازند و با استدلال های غیر واقعی بازارهای رسمی و متشکل را علت اصلی نابسامانی ها معرفی می نمایند. اما به راستی حمله کردن به بازارهای رسمی و ساختارهای معاملاتی شفاف که حجم تقاضا و عرضه، قیمت و جزئیات معاملات در آن ها کاملا شفاف قابل مشاهده است، حمله به منافع ملی نیست؟

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "قیمت گذاری دولتی گریبانگیر بورس کالا شد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با قیمت گذاری دولتی گریبانگیر بورس کالا شد!

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید