مجسمه استادان موسیقی مقامی خراسان رضوی ساخته می شود

رئیس گروه موزه‌های اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خراسان رضوی گفت: مجسمه استادان موسیقی مقامی خراسان رضوی ساخته می‌شود.

مجسمه استادان موسیقی مقامی خراسان رضوی ساخته می شود

به‌گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی، محمدرصا پهلوان رئیس گروه موزه های اداره کل میراث فرهنگی خراسان رضوی، امروز شنبه 6 مرداد با اعلام این خبر گفت: موسیقی مقامی در خراسان رضوی در داخل و خارج از کشور از جایگاه والایی برخوردار است و دارای ارزش های فرهنگی و تاریخی و هنری فراوانی است.

او افزود: به منظور حفظ و معرفی اساتید موسیقی مقامی استان و پیشکسوتان این هنر ، شبیه سازی مجسمه های مومی واکسی تعدادی از این اساتید ساخته و در موزه های شهرستان های تربت جام ،تایباد ،خواف و قوچان به نمایش در خواهند آمد.

پهلوان تصریح کرد: معرفی موسیقی مقامی استان یکی از برنامه های گسترشی موزه های استان است و ساخت موزه در شهرهایی که فاقد موزه هستند، در اولویت اول قرار دارد و شهرهایی که دارای ظرفیت بیشتر از یک موزه را دارند، در اولویت دوم هستند.

او گفت: در این مرحله مجسمه های اساتید و پیشکسوت همچون زنده یاد حاج قربان سلیمانی، نور محمد درپور، ابراهیم شریف زاده، غلامحسین سمندری، غلامعلی پورعطایی و محمد حسین یگانه و استادان عثمان محمد پرست و فاروق کیانی که در قید حیات هستند ،ساخته و در موزه های مذکور به نمایش در خواهند آمد.

پهلوان افزود: این مجسمه ها توسط استاد یوسف نظری، یکی از مجرب ترین هنرمندان معاصر که بیش از پنجاه سال فعالیت و تجربه کاری در موزه های ایران دارد ،ساخته خواهند شد.

او تاکید کرد: برای احیا، پویایی و بالندگی موسیقی مقامی و عرفانی استان، همه باید تلاش کنند و این گنجینه های ارزشمند را به آیندگان و بویژه نسل جوان که شناخت کمتری دارند ، معرفی کنند.

او یادآور شد: خراسان که از گذشته دور ، مهد موسیقی مقامی و عرفانی ایران بوده را به شایسته ترین شکل ممکن ، معرفی کنند.

موسیقی مقامی خراسان رضوی یکی از ابزارهای موثر در نشر و گسترش زبان و ادبیات فارسی بوده که با اشعار عرفانی، آن را به جهانیان، معرفی کرده است.

منبع: chtn.ir

به "مجسمه استادان موسیقی مقامی خراسان رضوی ساخته می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با مجسمه استادان موسیقی مقامی خراسان رضوی ساخته می شود

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید