نقشه کارمندان گوگل برای مبارزه با سیاست مهاجرتی ترامپ لو رفت

وال استریت ژورنال در گزارشی که روز جمعه منتشر کرد، نشان داد که تعدادی از کارکنان گوگل در ایمیل هایی که سال گذشته رد و بدل کردند، در خصوص محدودیت های مهاجرتی دولت ترامپ از چندین کشور اکثریت مسلمان اظهار نظر نموده اند. بحثی که این کارکنان در ایمیل های خود به آن پرداخته بودند در خصوص چگونگی تاثیرگذاری بر نتایج جست و جوهای گوگل برای مقابله با سیاست های مهاجرتی ترامپ بوده است.

نقشه کارمندان گوگل برای مبارزه با سیاست مهاجرتی ترامپ لو رفت

این ایمیل ها پس از اعمال قوانین سختگیرانه ممنوعیت سفر سال گذشته ترامپ که با عنوان Travel Ban شناخته می شد بین این افراد رد و بدل گردیده بود. آن طور که در این گزارش آمده ظاهرا این افراد قصد داشتند با استفاده از قدرت تأثیرگذاری نتایج گوگل، تا حدی در مقابل تصمیمات ترامپ ایستادگی نمایند. راه کار این کارکنان تغییر توابع جست وجو با هدف نشان دادن محتوای چگونگی پیوستن به سازمان های مهاجرتی و راه های تماس با سازمان های دولتی و قانون گذاران در نتایج جست و جوهای گوگل بود. آن ها پیشنهاد کردند که این نتایج هنگام جست و جوی عبارت هایی مانند اسلام، مسلمانان و ایران نمایش داده شوند.

این گفت و گو دو روز پس از تصویب قانون ممنوعیت مهاجرت به ایالات متحده شروع شد. یکی از کارمندان در یکی از ایمیل های خود نوشت: من می دانم که این کار احتیاج به دریافت مجوز و تایید مدیران دارد، اما فکر می کنم ارائه این نوع اطلاعات بسیار به موقع و لازم است. همان طور که همه ما می دانیم اگر مهاجرین نبودند این کشور و چیزی به اسم گوگل وجود نداشت. در یکی دیگر از ایمیل های رد و بدل گردیده نیز یکی از کارکنان نوشته: این مسئله بسیار سیاسی است، بنابراین ما احتیاج داریم که حقایق منصفانه و متعادل را به نمایش بگذاریم.

با رسانه ای شدن این مکالمات بحث های زیادی در خصوص سوگیری نتایج جست وجوی گوگل مجددا شکل گرفت. شرکت گوگل هم در این خصوص بیانیه ای منتشر کرد و شرح داد که این گفت و گوها تنها در حد طوفان فکری بوده اند و هیچ کدام از آنها تا کنون اجرا نگردیده است؛ استفاده از این روش ها هیچ گاه در خط مشی های این شرکت جایی نداشته و گوگل هرگز نتایج جستجوی خود را دستکاری یا هیچ کدام از محصولاتش را اصلاح ننموده است تا یک ایدئولوژی سیاسی خاص را تبلیغ کند.

این گزارش، نفتی بر آتش شکایت جمهوری خواستار از گوگل به عنوان زیرمجموعه ای از شرکت آلفابت بود. دولت ترامپ پیش از این آلفابت را متهم نموده بود که از سیستم های تاثیرگذار خود بر افکار عمومی برای خاموش کردن صداهای محافظه کاران سیاسی استفاده می نماید و عقاید لیبرال را ترویج می نماید. این نگرانی ها برای مدت طولانی از سوی نمایندگان کنگره و شخص رییس جمهور ترامپ مطرح می شد و اکنون بار دیگر به شکل جدی تر مورد توجه قرار گرفته است. قبلا و پس از انتشار ویدئویی از یکی از نشست های این شرکت در سال 2016 که در آن مدیران ارشد گوگل از پیروزی ترامپ انتقاد می کردند، گوگل مجبور به ارائه شرح در این باره شد و گفت: نظرات مدیران در این ویدئو اعتقادات شخصی این مدیران است و بیان نماینده نظرات این شرکت نیست.

احتمالا گوگل همچنان با این اتهامات دست و پنجه نرم خواهد نمود؛ اما نتیجه این کشمکش ها و شکایت ها هرچه باشد و گوگل برای این اتهامات محکوم گردد یا نه، توجه به این نکته مهم است که غول هایی مانند گوگل این قدرت را دارند که روی افکار عمومی به شکل بسیار گسترده تاثیر بگذارند به طوری که دولت های قدرتمندی مانند آمریکا نیز از آن بهراسند.

منبع: Wall Street Journal

منبع: دیجیکالا مگ

به "نقشه کارمندان گوگل برای مبارزه با سیاست مهاجرتی ترامپ لو رفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با نقشه کارمندان گوگل برای مبارزه با سیاست مهاجرتی ترامپ لو رفت

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید