پدیده روزنامه نگار شهروندی کار خبرنگاران را سخت تر کرده است

به گزارش خبرنگاران، محمد سلطانی‌فر در مراسم اختتامیه اولین جشنواره مطبوعات، خبرگزاری‌ها و پایگاه‌های خبری استان قم که ظهر چهارشنبه با حضور خبرنگاران، اصحابه رسانه و جمعی از مسئولان در تالار مرکزی شهر قم برگزار شد، اظهار داشت: این انتظار درست است که ما باید به استان قم به دلیل وجود بارگاه حضرت فاطمه معصومه(س) و حوزه علمیه نگاه ویژه‌ای داشته باشیم.

پدیده روزنامه نگار شهروندی کار خبرنگاران را سخت تر کرده است

وی با بیان اینکه به بیش از 6 هزار رسانه مجوز فعالیت داده‌ایم،‌ گفت: در استان قم 295 رسانه مکتوب فعالیت می‌کنند و با توجه به شرایط خاص این استان، این آمار بسیار خوب است.

معاون مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: آمار رسانه‌های برخط و پایگاه‌های خبری در قم نیز نشان می‌دهد فعالیت خبری در قم بسیار خوب و جدی است.

وی ضمن خرسندی از فعالیت بانوان در عرصه خبر و با اشاره به تعداد بالای بانوان خبرنگار برگزیده جشنواره مطبوعات، عنوان کرد: 1400 مدیر مسئول زن رسانه‌ای در کشور داریم که قابل توجه است و بیش از 55 درصد تحلیل‌گران روزنامه‌ها بانوان هستند.

شرایط سخت امروز خبرنگاری نسبت به گذشته

سلطانی‌فر در ادامه با اشاره به شرایط سخت امروز خبرنگاری نسبت به گذشته، اظهار کرد: 2300 پایگاه خبری مجوز فعالیت دارند که به میزان دو برابر این تعداد فعالیت می‌کنند و آمار سایت‌های خبری از مرز یک میلیارد گذشته است.

وی در این باره ادامه داد: امروز به گونه‌ای است که 48 میلیون نفر در کشور تولید خبر می‌کنند و درواقع ما شاهد به وجود آمدن پدیده روزنامه‌نگار شهروندی و خبرنگار خانه‌دار هستیم. همه این‌ها کار یک خبرنگار برای حرفه‌ای و برند شدن را بسیار سخت کرده است و چنین افرادی باید با دریایی از اطلاعات فعالیت خبری داشته باشند تا بتوانند برند شوند.

معاون مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه 90 درصد محتوای فضای مجازی تولید فیلم و ویدیو است، افزود: خبرنگار باید در این فضای پر از منبع و اخبار و شایعات و گاهی توأم با آلودگی توانایی تشخیص خبر درست از نادرست را داشته باشد و این کار را بسیار سخت می‌کند.

وی در پایان ابراز داشت: امروز در فضای نابسامان اقتصادی می‌دانیم درآمد خبرنگاران در پایین‌ترین رده‌ها است و شرایط اجتماعی بر خبرنگاران تنگ است و فقط عشق و علاقه به کار است که می‌تواند خبرنگار را در عرصه خبر نگه دارد.

منبع: mehrnews.com

به "پدیده روزنامه نگار شهروندی کار خبرنگاران را سخت تر کرده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با پدیده روزنامه نگار شهروندی کار خبرنگاران را سخت تر کرده است

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید