چشم صنعت دارو به اعتبار 500 میلیون دلاری، اشتباهات دولت تکرار نشود

به گزارش خبرنگاران، صنعت داروسازی کشور که سهم بالایی در تامین داروهای مورد احتیاج مردم و بیماران دارد، چند سالی است که نتوانسته برای رقابت با کشورهای خارجی، تحولی را در نوسازی و تجهیز صنعت دارو داشته باشد. همین مسئله سبب شده تا دست اندرکاران این حوزه، همواره از دولت تقاضای حمایت داشته باشند. اما، گلایه ها و نقدها هم گره گشا نبوده و صنعت داروسازی کشور دچار بحران نقدینگی شده است.

چشم صنعت دارو به اعتبار 500 میلیون دلاری، اشتباهات دولت تکرار نشود

این وضعیت سبب شد، رهبری برای برون رفت صنعت داروسازی از چالش های پیش رو، با اختصاص 500 میلیون دلار از محل صندوق توسعه ملی به صنعت داروسازی موافقت نمایند و حالا باید منتظر تسریع در روند تخصیص این اعتبار باشیم.

غلامرضا اصغری معاون وزیر و رئیس سازمان غذا و دارو، در خصوص اختصاص 500 میلیون دلار از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی به صنعت دارو، گفت: مدت ها بود که صنعت داروسازی کشور از کمبود نقدینگی رنج می برد و شرایط سختی را تجربه می کرد.

وی با اعلام اینکه 97 درصد داروهای مورد احتیاج کشور در داخل فراوری و تامین می گردد، ادامه داد: بخشی از شرکت های دارویی به رغم تخصیص ارز 4200 تومانی، امکان تامین مواد اولیه دارویی را نداشتند.

اصغری با اشاره به طلب 4000 میلیارد تومانی شرکت های دارویی از مجموعه های ارائه دهنده خدمات سلامت، اضافه کرد: پرداخت این 500 میلیون دلار از آبان آغاز خواهد شد و امیدواریم در سرانجام همان ماه بتوانیم مطالبات شرکت های دارویی را داده باشیم.

معاون وزیر بهداشت، بر نشان دار شدن 500 میلیون دلار برای پرداخت مطالبات شرکت های دارویی تاکید نمود و گفت: دانشگاه های علوم پزشکی حق ندارند این پول را جای دیگری هزینه نمایند و ما نظارت خواهیم داشت.

در همین حال، عباس کبریایی زاده نایب رئیس سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران، در مصاحبه با خبرنگاران، ضمن تقدیر از تصمیم ارزشمند رهبری برای موافقت با اختصاص 500 میلیون دلار از اعتبارات صندوق توسعه ملی برای صنعت داروسازی کشور، گفت: به نظر می رسد که دولت می بایست در تخصیص این اعتبار به صنعت دارو، تسریع کند.

وی با عنوان این مطلب که صنعت داروسازی کشور از سال 81 به بعد برای تجهیز و نوسازی، از سوی دولت هیچ حمایتی نشده است، اضافه کرد: فقط در سال های 79 تا 81 بود که صنعت داروسازی، نوسازی و تجهیز شد و توانست خطوط جدید فراوری دارو را راه اندازی کند. بعد از آن، تاکنون دولت هایی که بر سر کار آمده اند، هیچ حمایتی از توسعه صنعت داروسازی کشور نداشته اند.

کبریایی زاده تاکید نمود: عمده شرکت های فراوری داروهای بایوتک در همان سال ها تاسیس شدند و متاسفانه بعد از آن، صنعت داروسازی دچار کم توجهی از سوی دولت شد و حمایت لازم برای سرمایه گذاری نوین در این صنعت صورت نگرفت.

نایب رئیس سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران، در عین حال با اشاره به موافقت رهبری برای اختصاص 500 میلیون دلار از اعتبارات صندوق توسعه ملی برای صنعت داروسازی کشور، گفت: امیدواریم دولت این ارز را برای ایجاد خطوط جدید و تکمیل زنجیره دانش و فناوری و همچنین ارتقای کیفیت فراوری دارو اختصاص دهد تا این اقدامات منجر به توسعه صادرات دارویی کشور گردد.

کبریایی زاده تاکید نمود: باید شرایطی فراهم گردد تا شاهد ایجاد موازنه اقتصادی به نفع صادرات دارویی کشور باشیم و شرکت های دارویی توان رقابت در عرصه صادرات را داشته باشند.

وی در ادامه دولتمردان را مورد خطاب قرار داد و اضافه کرد: توصیه من به دولت این است که این تسهیلات به بخش خصوصی داده گردد تا دوباره شاهد هرز رفتن اعتبارات در نهادهای دولتی نباشیم. زیرا، شاهد بوده ایم که شرکت های دولتی و نیمه دولتی، ماشین آلات را خریداری نموده اند و بعد از مدتی چون استفاده نشده، فروخته اند. از همین رو، ضروری است که دولت در تخصیص این اعتبار، دقت لازم را داشته باشد.

کبریایی زاده، اظهارداشت: در واقع، این اعتبار می بایست برای تکمیل زنجیره دانش و فناوری، توسعه صادرات و افزایش توان رقابت پذیری شرکت های دارویی هزینه گردد.

مهدی سجادی دبیر انجمن داروسازان ایران، در مصاحبه با خبرنگاران، گفت: ریشه یابی مسائل صنعت داروسازی، یکی از اولویت های اساسی است که باید فارغ از حرکت های نمایشی به آن پرداخته گردد.

وی با اشاره به اختصاص 500 میلیون دلار از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی به مطالبات دارویی، اضافه کرد: شاید پرداخت این مبلغ که البته هنوز به دست صنعت نرسیده، مرهمی بر دردهای داروسازان باشد ولی واقعیت این است که تا زمانی که ساختار اقتصادی مناسب برای شرکت های داروسازی دیده نگردد، صنعت کماکان در معرض بی مهری واقع شده است.

سجادی ادامه داد: باید رای و نظر تشکل های صنفی و تخصصی در فرایند تصمیم گیری ها و تصمیم سازی ها مورد توجه سیاستگذاران قرار گیرد و به آرای بخش خصوصی اعتنای بیشتری گردد.

دبیر انجمن داروسازان ایران، تاکید نمود: باید این پول مبتنی بر یک برنامه اصولی و به صورت شفاف و به دور از رانت و ویژه خواری به صنعت دارو تزریق گردد و باید مراقب باشیم که صنعت بیش از گذشته در معرض خطر ورشکستگی قرار نگیرد.

وی اضافه کرد: بخش خصوصی باید در این مسیر در اولویت قرار گیرد و دولت فضایی مهیا کند که انگیزه و رغبت بخش خصوصی برای فعالیت در حوزه دارو افزایش پیدا کند.

سجادی گفت: دولت باید بداند که تجربه جهانی گواهی می دهد که بازده و بهره وری و انعطاف پذیری بخش خصوصی، بیش از بخش دولتی است و به همین دلیل دولت باید توجه بیشتری به توسعه بخش خصوصی و حفظ انگیزه های قانونی آن داشته باشد.

وی اضافه کرد: صنعت داروسازی کشور پتانسیل بزرگی برای ایجاد ارزش اضافه نموده دارد و حتی می تواند به عنوان یک صنعت صادرات محور و اشتغالزا ، تکیه گاه دولت در حال بحران ها و معضلات مختلف گردد ولی به شرط اینکه نقدینگی لازم به آن تزریق گردد.

سجادی گفت: البته حمایت از صنعت داروسازی صرفا به معنای تزریق پول نیست و باید زیرساخت های رقابتپذیری در این صنعت شکل بگیرد و به رسمیت شناخته گردد و هویت صنعت، بیش از اینکه متکی به شرکت های دولتی و خصولتی باشد باید به سمت بخش خصوصی متعهد و مسیولیت پذیر تغییر پیدا کند.

وی اضافه کرد: نکته مهم دیگر آن است که باید پول ها و نقدینگی به گونه ای به صنعت دارو انتقال پیدا کند که در نهایت به ترغیب سرمایه گذاری بیشتر در این حوزه منجر گردد.

دبیر انجمن داروسازان ایران، گفت: نکته دیگری که باید خاطر نشان کرد این است که حتما باید این بودجه به عنوان دارو هزینه گردد. متاسفانه مدت هاست که اینگونه اعتبارات به نام دارو و به کام دیگران است. در واقع بودجه ها، به جهت تامین نقدینگی حوزه دارو اختصاص پیدا می نماید ولی در ردیف های دیگری خصوصا در دانشگاه های علوم پزشکی هزینه می شوند.

منبع: خبرگزاری مهر

به "چشم صنعت دارو به اعتبار 500 میلیون دلاری، اشتباهات دولت تکرار نشود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با چشم صنعت دارو به اعتبار 500 میلیون دلاری، اشتباهات دولت تکرار نشود

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید