کاروانسرای تاریخی مشهد میقان مرمت می شود

مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان مرکزی گفت: مرمت کاروانسرای تاریخی مشهد میقان شهرستان اراک با اعتباری بالغ بر یک‌میلیارد و 500‌میلیون ریال آغاز شده است.

کاروانسرای تاریخی مشهد میقان مرمت می شود

به‌گزارش خبرنگاران به‌نقل از روابط‌عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی، سیدمحمد حسینی مدیرکل میراث فرهنگی استان امروز یکشنبه 21 مرداد 97 با اعلام این خبر، گفت: کاروانسراها بناهایی‏ هستند که در مسیر راه به عنوان استراحتگاه و مکانی برای اسکان موقت ایجاد گشته اند و پیشینه ساخت و استفاده از این بناها که امنیت جاده را نیز افزایش می دادند در تاریخ گذشته ایران قابل مشاهده است. این بناها که وابسته به راه‏ها و به عنوان جزء جدانشدنی شبکه راه‏های‏ کشور به شمار می‏رفته اند در دوره صفوی بر اثر گسترش ارتباطات با کشورهای‏ اروپایی و رونق تجارت و همچنین افزایش سفر های زیارتی، اهمیت زیادی‏ داشته اند اما طی سالها با تحول در راه ها و سیستم حمل ونقل به طبع کارایی این بناها از بین رفته و طی سال ها به بناهای فراموش شده تبدیل شده اند از این رو اداره کل میراث فرهنگی به دنبال احیا، مرمت و القای کاربری های جدید گردشگری، فرهنگی و اقامتی به این بناهاست تا ضمن حفاظت از این مواریث تاریخی، فرصت های سرمایه گذاری و رونق اقتصادی را نیز پیش آورد.

حسینی افزود : کاروانسراها را می‏توان حاصل اندیشه ایرانیان و تبلوری از فرهنگ این مرز و بوم دانست ازین رو با توجه به ارزش والای مادی و معنوی این بناها مرمت برخی کاروانسراهای استان را در دستور کار قرار داده ایم. در حال حاضر مرمت کاروانسراهای دودهک دلیجان و مشهد میقان در دستور کار اداره کل است. کاروانسرای مشهد میقان در جنب روستای مشهد میقان قرار دارد که به دلیل وجود آستان مبارک امام زاده عابد (ع) به این نام معروف شده است. این بنا در کنار جاده اراک فرمهین قرار دارد که عبور این جاده متاسفانه موجب تخریب بخشی از این بنا در سال های گذشته شده است.

او در ادامه اظهار کرد: طرح و نقشه کاروانسراها در طی قرون متمادی دست‏خوش تغییرات چندانی نشده‏ و اساس‏ آن‏ها شامل ایجاد فضاهای اطاق مانندی است که پیرامون حیاط وسط ساخته شده اند. یکی از خصوصیات بارز این بنای مربوط به دوره صفویه را می توان چهار ایوانی بودن آن دانست که حجره ها به صورت یک یا دو ردیفه در اضلاع آن استقرار پیدا کرده اند. از اهم اقدامات عملیاتی شده در این بنا پی گردی و خوانا سازی پلان اصلی آن، آوار برداری و پاکسازی بنا، مرمت جرز ها و پایه های دیوار های اصلی و حفاظت و مرمت طاق های ضلع غربی و همچنین نصب درب ورودی برای حفاظت بیشتر بنا است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی در پایان گفت: این کاروانسرا با مالکیت دولتی در تاریخ 78/5/23 به ثبت ملی رسیده است و در حال حاضر مرمت این بنا با اعتبار یک میلیارد و 500 میلیون ریال در مرحله عملیاتی است.

منبع: chtn.ir

به "کاروانسرای تاریخی مشهد میقان مرمت می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با کاروانسرای تاریخی مشهد میقان مرمت می شود

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید